Obrona środowiska i smog a świadomość cywilna

Mniej więcej w połowie XIX wieku, obywatele należącej do nas planety dostrzegli narastający stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Zaczęto się zastanawiać jakim sposobem zatrzymać bądź spowolnić ten proces, mając równolegle na uwadze notoryczny rozwój cywilizacji. Tak urodziło się pojęcie ochrony środowiska. Jest to niezmiernie złożony temat, bo obejmuje wiele bardzo ciężkich do realizacji zagadnień typu: 

ochronę ginących odmian fauny i roślinności

ocieplenie klimatu

zanieczyszczenie powietrza i walka ze smogiem

emisję CO2

zmniejszanie lasów

recykling odpadów – od społecznych do niebezpiecznych

rozbudowa aglomeracji

recykling

energia odnawialna

Każde z tych zagadnień można podzielić na dziesiątki bardziej dogłębnych, wyłącznie po tym widać w związku z tym, jak jest to znaczący oraz właściwie priorytetowy temat dla każdego kraju. Odkąd Polska wkroczyła do Unii Europejskiej, musimy się podporządkować wielu unijnym przepisom traktujących ochrony środowiska. Nie stosując się do nich jesteśmy narażeni na obszerne grzywny finansowe. Każde przedsięwzięcie mające na celu reformę jakości otoczenia jest dofinansowane z unijnych środków. Na terenie stworzonego przez nas kraju coraz częściej widać wiatraki wytwarzające energię odnawialną, oryginalne oczyszczalnie ścieków, nawet w małych miejscowościach, nowatorskie domy mieszkalne wyposażane są w baterie słoneczne, i konstruowane z materiałów energooszczędnych. 

Walka ze smogiem i społeczeństwem

Smog to aktualnie niezmiernie niemało problem krajowych miast. Żeby zmienić ten problematyczny stan rzeczy, należy zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe lub też elektryczne. Niestety, nie każdą familię stać na takie koszty, stąd istotne zanieczyszczenia oraz smog – pozostają nam Maski antysmogowe kraków, które pomogą ochronić płuca przed złym powietrzem.

Powoli świadomość ludności wzrasta, zdajemy sobie sprawę, że skażone otoczenie ma ogromny wpływ na nas samych, nie mówiąc już o kolejnych pokoleniach. Przez dużo wieków niszczyliśmy ziemię – pola nawożone były złymi nawozami, drzewka w lasach wycinał kto chciał, spuszczano ścieki prosto do rzek oraz jezior, a śmieci wyrzucano przy drogach. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że natura nie poradzi sobie sama z regeneracją otoczenia. Zanieczyszczenie powietrza przymusiło stosowanie katalizatorów w samochodach, przekształcił się skład paliw – wycofano śmiercionośny ołów. Małymi krokami idziemy w następstwie tego do przodu, jednak dużo rzeczy jest tak bezpowrotnie zniszczonych, że nie mamy co marzyć o ich odbudowie. Giną lasy deszczowe, które mają ogromny wpływ na globalny klimat. Wyginęły setki gatunków zwierząt i roślin – utraciliśmy je bezpowrotnie. Wprawdzie naukowcy próbują odbudować niektóre gatunki przy pomocy zachowanych próbek DNA, jednak prace badawcze mogą dotyczyć ewentualnie kilu gatunków. Dobrze, że w samą porę człowiek dojrzał zagrożenie, a może jednak za późno?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *